E-palivá / syntetické palivá sú palivá, ktoré vznikajú chemickou reakciou vodíka a oxidu uhličitého (CO2), na rozdiel od klasického procesu spracovania ropy.

V rámci ich výrobného procesu sa nepoužíva rafinovaná ropa, ale miesto nej je možné využiť CO2 zachytený ako následok iných výrobných procesov, prípadne zachytený z atmosféry. Následne sa k CO2 pridá vodík a tým vznikne tzv. syntézny plyn, ktorý je možné spracovať do syntetických palív. Spôsob výroby syntetických palív z nich robí uhlíkovo neutrálne, nakoľko pri ich výrobe sa CO2 neuvoľňuje do atmosféry, ale miesto toho je recyklovaný do výroby paliva. Následná úspora emisií vie byť obrovská, približne 90 – 95 % v porovnaní s bežnými fosílnymi palivami.

Syntetické palivá môžu mať pre budúcnosť sľubný potenciál. Sú tekuté, majú vysokú energetickú hustotu a zároveň sú to aj vysoko čisté produkty, ktoré by mohli využívať už existujúcu prepravnú, skladovaciu ako aj čerpaciu infraštruktúru na celom svete.

 

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať Vám kvalitnejšie služby. Používaním našich online služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookies. Viac informácií nájdete tu.