Bratislava 21.4.2020

Pokles ceny americkej ropy WTI v úvode tohto týždňa o takmer 300 % až na jej zápornú hodnotu neznamená, že automaticky budú aj ropné produkty reagovať rovnakým spôsobom. Vývoj kótovaných cien na svetových burzách však naznačuje, že v súčasnosti je ponuka ropy vo svete približne o 30 % (30 miliónov barelov ropy denne) vyššia ako dopyt. Aktuálny vývoj v Spojených štátoch treba vnímať aj ako konkurenčný zápas ťažobných spoločností, ktoré sa pri nízkych cenách ropy dostávajú vo svete pod existenčný tlak a tiež je odrazom nedostatku voľných skladovacích kapacít pre ropu v Amerike a v globálnom meradle vôbec.

 

Cena ropy Brent, ktorou sa riadi Európa, nereagovala na prepad ceny americkej ropy WTI významnejším poklesom. Rovnako sa významnejšie nezmenili ani na burzách kótované ceny ropných produktov ako sú benzín, či nafta.

 

Súčasná kríza spôsobená pandémiou COVID–19 neobchádza ani ropný priemysel. Historickou udalosťou sa stali burzové obchody s americkou ropou WTI, keď sa predávali za zápornú hodnotu. Išlo o pomerne malé objemy, pri nízkej likvidite, pred uzatvorením obchodovania s májovými kontraktmi na doručenie. Tieto faktory naznačujú, že obchody sa udiali s cieľom uvoľnenia logistických kapacít a terminálov v americkom prekladisku Cushing v Oklahome a boli pomyslenou poslednou kvapkou v pohári pri predaji ropy, ktorej sa potrebovali obchodníci zbaviť. Súčasný stav takisto poukazuje na krízu v ťažobnom odvetví, keďže pri nízkych cenách ropy začínajú niektoré ťažobné spoločnosti pre svoje vysoké náklady strácať konkurencieschopnosť a je aj odrazom nedostatočných voľných skladovacích kapacít v globálnom meradle.

 

„Na Slovensku sa pokles kótovaných cien ropy a ropných produktov kontinuálne odzrkadľuje aj v konečných cenách pre spotrebiteľov. Okrem cien ropy a ropných produktov sú však kľúčové aj ďalšie faktory ako daňové zaťaženie, podiel a štruktúra biozložky v palivách, ceny ďalších surovín ako sú napríklad zemný plyn ako aj ďalšie administratívne poplatky. Pre ceny palív je kľúčový predovšetkým vývoj cien ropných produktov, ktorý nie vždy kopíruje vývoj kótovaných cien ropy. Trh je veľmi dobre zásobovaný a konkurenčný, keďže v rámci regiónu prebieha boj o zákazníkov, ktorí znížili svoje nákupy palív v porovnaní s pred krízou o desiatky percent,“ povedala Zuzana Oprchalová, riaditeľka Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu.

 

Pre Európu zostáva kľúčový vývoj cien severomorskej ropy Brent, ktorá sa obchoduje približne na úrovni 25 USD za barel. Ide o cenu júnových dodávok ropy.

 

Čo sa stalo v pondelok?

Cena severoamerickej ropy WTI klesla o 55,9 USD za barel na -37,63 USD. Išlo o májové dodávky ropy a obchod sa týkal len malého objemu. Následne na to cena pre júnové dodávky americkej ropy WTI klesla o 4,5 USD za barel na 20, 43 USD a pre dodanie na konci roka sa kontrakty obchodovali pri cene 30 USD za barel.

 

WTI

Ropa West Texas Intermediate – surová ľahká sladká ropa z Texasu v USA. Obchoduje sa na New York Mercantile Stock Exchange  (NYMEX).

 

Brent

Ropa Brent je zmesou viacerých druhov ropy ťažených v Severnom mori. Obchoduje sa na Londýnskej komoditnej burze a jej cena je referenčnou cenou ropy pre Európu.

Tlačová správa SAPPO WTI_Brent

Články

Články